středa 26. června 2013

Dojmy z Olomouckého půlmaratonu

Na svůj první půlmaraton jsem se přihlásila z hecu někdy v prosinci s tím, že do léta je daleko a já stihnu něco natrénovat. Nějaký soustavný trénink jsem ale přes spoustu povinností odkládala, a tak jsem průběžně chodila běhat, jak mi to vyšlo. Můj nejdelší běh byl nějakých 15 km. Víceméně jsem se zaměřila na kratší trasy do 10 km, kde jsem si zlepšovala rychlost a zúčastnila jsem se i několika místních běžeckých závodů, abych se připravila i psychicky.

V pátek, tedy den před závodem, jsem si šla vyzvednout startovní číslo. Nějak mi ani nedocházelo, že následující den mě čeká půlmaraton. K večeru jsem byla hrát paintball a poté jsem se šla projet na in-liny. Dala jsem svých obvyklých 21 km. V deset jsem dorazila domů a příjemně unavená jsem usnula.

V sobotní velký den, jsem se snažila jíst střídmě. Dopoledne jsem ještě hojně jedla jahody a třešně ze zahrady, kdo by odolal, když je jich doma spousta. Samozřejmě kromě normálního jídla. Odpo jsem si zdřímla a pomalu jsem začala připravovat. Na cestu jsem vypila vodu z chia seminky, jen tak pro pocit, že pro sebe dělám něco víc a vyrazila jsem.

Před šestou hodinou večerní jsem došla na olomoucké náměstí. Překvapilo mě, že zase tolik lidí tam není, což se během chvíle změnilo. Potkala jsem jednoho ze svých kamarádů, a tak jsem alespoň měla s kým pokecat a alespoň trochu zahnat přicházející nervozitu. Čas se rychle krátil, a tak nevím ani jak, ale najednou jsem stála v koridoru E s připevněným startovním číslem. Lidi kolem mě jsem zhodnotila jako běžce začátečníky, ono i oblečení něco vypovídá, a to mě trochu uklidnilo. Náhodně jsem se připletla vedle vodičky s balonkem 2:10, což byl čas, který jsem si říkala, že by nebylo špatné zvládnout. Najednou zazněl výstřel a dav se, za doprovodu Vltavy, začal pohybovat kupředu.


 Nebudu lhát, když řeknu, že jsem měla chvění po celém těle. Nádherný pocit. První km byly hodně pomalé, a tak jsem měla čas se dostat do tempa a zároveň se i trochu rozkoukat. Na vodičku jsem úplně zapomněla! Řídila jsem se svým tělem, cítila jsem se perfektně, a tak v momentě, kdy se dav trochu roztrhal, začala jsem zrychlovat a předbíhat, celkem snadno, spoustu běžců. Postupně jsem si některé běžce zapamatovala, a s těmi jsem víceméně běžela nastejno, připadně střídavě jsme se předbíhali. První kolo bylo za mnou, zvládla jsem ho levo zadní, a tak jsem se s chutí pustila do toho druhého. Když jsem se podívala na hodinky a tam se objevoval 15., 16. km, dech se mi zastavil. To jsou km, které jsem nikdy neběžela a zákonitě jsem očekávala nějakou krizi, ale nic, cítila jsem se pořád perfektně. A tak jsem přestala sledovat hodinky a  běžela jsem dál. První menší krize přišla až na 18. a 19. km, ale bylo to již tak blízko cíli, že jsem nepolevila a běžela stále kupředu. Pomalu jsem si začala uvědomovat, že mám dobrý čas a snažila jsem se vypočítat, zda-li by bylo možné, doběhnout pod dvě hodiny. Snažila jsem se zrychlit, na dvacátém km krize pomalu zmizela a nastoupila opět euforie. Riegrovou ulicí jsem dosprintovala do cíle a předběhla ještě pár lidí těsně před cílem.

Nakonec jsem v naprostém překvapení doběhla svůj první půlmaraton v čase 1:56:30!!!
 Příště zas!!
7 komentářů:

 1. Pane jo, jsi šikula! :))
  Gratuluji k výsledku!

  OdpovědětVymazat
 2. moc pěkný výsledek a medaile :) hlavně, že si s tím spokojená a líbilo se ti to :)

  OdpovědětVymazat
 3. Wow, moc krásny čas! :) Blahoželám. :) Museli sme sa niekde pri vodicke stretnut. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem tě tam asi viděla. Aspoň podle té slovenštiny jsem to odhadla. :-) Ale bylo mi blbé se míchat do hovoru..

   Vymazat
 4. Já seděla na tribuně a fandila Vám :)) !! A vidět jsem Tě musela, protože pod 2hod zaběhlo minimum holek!!! Peta ( holčina co nemá blog, ale občas pár projede a ten tvůj se mi strašně zalíbil, hlavně tím vyprávěním o ex :) ))

  OdpovědětVymazat
 5. Super kate ja jsem si myskela, podle tech tvych casu na desitku, a toho jakou mas fyzicku ze to bude takovy cas :-) mas talent na behani, priste spolu pobezime na 1:40 ;)

  OdpovědětVymazat